Rozwód – przebieg rozwodu

Podjęcie decyzji o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód nie należy do łatwych i często jest jedną z ważniejszych, jakie podejmują małżonkowie. W 99% ze sprawą rozwodową wiążą się ogromne emocje, jak i duży stres. To powoduje, że nie zawsze małżonkowie potrafią porozumieć się i w sposób obiektywny podejść do narastającego pomiędzy nimi konfliktu. W takich sytuacjach dobrze jest udać się do adwokata. Pomoże on nie tylko zrozumieć, z czym wiąże się rozwód i jakie są jego konsekwencje. Wesprze w przechodzeniu przez ten ciężki okres w życiu rozwodzącego się małżonka.

W przypadku małżonków, którzy mają wspólne małoletnie dzieci – z rozwodem wiąże się podjęcie decyzji, z którym z rodziców będzie mieszkać małoletnie dziecko, jak będzie wyglądała władza rodzicielska czy kontakty drugiego rodzica z dzieckiem oraz koszty utrzymania małoletniego dziecka. A więc jak widać, że z decyzją rozwodową wiąże się także konieczność uregulowania szeregu innych ważnych dla małżonków spraw, nie wspominając jeszcze o podziale wspólnego majątku.

Decyzja podjęta i co dalej?

Jeżeli jeden z małżonków podjął decyzję o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód bądź jeżeli decyzja ta została podjęta wspólnie – to jeden z małżonków musi złożyć pozew o rozwód w Sądzie Okręgowym. Należy mieć na uwadze, że opłata od pozwu wynosi 600 zł (choć są od tego wyjątki).

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zadzwoń​

Ile trwa rozwód?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta.

Jeżeli małżonkowie są zgodni i wnoszą o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie – to sąd wyznaczy tylko jedną rozprawę rozwodową. Sąd wtedy rozwiąże małżeństwo stron.

Z kolei w przypadku konfliktu bądź różnicy zdań, która występuje między małżonkami, jak również w przypadku braku możliwości porozumienia małżonków w kwestii dotyczącej małoletniego dziecka czy też żądania rozwodu z orzekaniem o winie małżonka – należy liczyć się z dwu, trzy – letnim procesem. Zazwyczaj na okres ten wpływa ilość świadków, którzy mają być przesłuchani w sprawie. Konieczność przeprowadzenia opinii przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w sprawach związanych w małoletnim dzieckiem (władza rodzicielska, miejsce zamieszkania dziecka, kontakty itp.).

(Więcej o długości trwania rozwodu możecie Państwo przeczytać na moim blogu we wpisie „ile trwa rozwód?”)

Rozstrzygnięcie w wyroku rozwodowym

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o:

  • rozwiązaniu małżeństwa bez orzekania o winie, rozwiązaniu małżeństwa z winy jednego z małżonków bądź o rozwiązaniu małżeństwa z winy obu stron.

Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, to dodatkowo sąd orzeka o:

  • władzy rodzicielskiej,
  • o kontaktach rodzica z dzieckiem,
  • o alimentach na małoletnie dziecko.

Dodatkowo sąd może orzec o:

  • wspólnym mieszkaniu małżonków (np. o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, ewentualnie o eksmisji jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania),
  • alimentach na małżonka (o ile małżonek złoży taki wniosek),
  • podziale majątku wspólnego w wyroku rozwodowym. Jest to sytuacja bardzo rzadka, możliwa gdy pomiędzy stronami nie ma sporu co do składu i podziału majątku wspólnego, a rozpoznanie wniosku o podział majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Jeżeli stoją Państwo przed podjęciem ważnej decyzji, jaką jest rozwód bądź separacja albo jeżeli podjęli Państwo już taką decyzję – zapraszam serdecznie do kontaktu. Jako Adwokat odpowiem na szereg nurtujących Państwa pytań związanych z samym procesem rozwodowym i jego konsekwencjami. Poza poradą prawną Adwokat Katarzyna Kielsznia – Budzińska oferuje sporządzenie pozwu i dalszych pism procesowych (w trakcie procesu), jak również kompleksowe prowadzenie sprawy rozwodowej.

Jeżeli macie Państwo więcej pytań lub wątpliwości zapraszam na wizytę!

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie!

Scroll to Top