Rozdzielność majątkowa Szczecin
Małżonkowie w drodze umowy zawartej u notariusza mogą ustanowić rozdzielność majątkową w trakcie trwania małżeństwa bądź przed jego zawarciem.
Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej
Poza umownym ustanowieniem rozdzielności majątkowej istnieje możliwość sądowego zniesienia wspólności. Na wstępie zaznaczyć należy, że powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy między małżonkami występuje jeszcze wspólnota majątkowa, choćby częściowa. Jeżeli zaś małżonkowie wprowadzili pełną rozdzielność majątkową umownie, to powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej jest niedopuszczalne, bo nie ma czego rozdzielać.
W treści uzasadnienia pozwu należy wykazać ważne powody, które przemawiają za koniecznością ustanowienia rozdzielności majątkowej. W praktyce najczęściej jest to sytuacja kiedy jeden z małżonków trwoni majątek wspólny bądź kiedy małżonkowie mieszkają w rozłączeniu i są w separacji faktycznej.
Od kiedy rozdzielność majątkowa?
Zasadą jest, że Sąd w wydanym orzeczeniu wskazuje jako termin ustanowienia rozdzielności majątkowej datę wniesienia pozwu. Jednakże w wyjątkowych sytuacjach sąd na wniosek małżonka wytaczającego powództwo może wskazać jako datę rozdzielności datę wcześniejszą. Najczęściej do ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną dochodzi w sytuacji kiedy małżonkowie żyją w rozłączeniu.