Sprawy Odszkodowawcze Szczecin

Kolejnym bardzo popularnym rodzajem spraw cywilnych są sprawy odszkodowawcze. W zasadzie każdy z Nas na co dzień może spotkać się z tego rodzaju sprawą.

Do spraw odszkodowawczych w szczególności zaliczamy sprawy dotyczące:

  • wypadków komunikacyjnych (w tym szkody majątkowe w związku z uszkodzeniem pojazdu oraz szkody osobowe związane z uszczerbkiem na zdrowiu),
  • zniszczenia lub uszkodzenia mienia (np. zalanie mieszkania, pożar, zwarcie instalacji elektrycznej),
  • niewywiązania się z umowy, a więc zarówno niewykonanie umowy lub jej niewłaściwe wykonanie,
  • urazów doznanych na skutek poślizgnięcia się nierównych, śliskich lub oblodzonych nawierzchniach,
  • odszkodowanie za wypadek przy pracy
  • błędy medyczne, w tym nietrafna diagnoza, zakażenia szpitalne
  • odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu,
  • odszkodowania turystyczne, w tym odszkodowania za odwołany lub opóźniony przejazd lub lot, jak również za zagubiony lub dostarczony z opóźnieniem bagaż.

Co istotne również będąc osobą pokrzywdzoną w sprawie karnej można żądać obowiązku naprawienia szkody  wyrządzonej przestępstwem lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przy czym orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia w sprawie karnej nie stoi na przeszkodzie aby niezaspokojoną część roszczenia dochodzić na drodze cywilnej.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zadzwoń​

Postępowanie dotyczące odszkodowań

Postępowania w zakresie odszkodowań są zazwyczaj postępowaniami długotrwałymi. Często w trakcie sprawy przed sądem konieczna jest opinia biegłego lekarza, co wpływa na wydłużenie sprawy sądowej. Dlatego też po zaistnieniu szkody dobrze jest udać się na poradę prawną do adwokata, który przeanalizuje sprawę i doradzi w zakresie prowadzenia sprawy. Często już samo zaangażowanie adwokata w sprawę przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pozwala na ugodowe zakończenie sporu i wynegocjowanie wyższej kwoty odszkodowania.

 

Przedawnienie spraw odszkodowawczych

Terminy przedawnienia spraw odszkodowawczych są względnie długie. Nawet jeżeli nie wystąpili Państwo z roszczeniem od razu po poniesieniu szkody, to mogą Państwo wystąpić z nim w terminie późniejszym. I tak sprawy odszkodowawcze przedawniają się po upływie:

  • 3 lata od dnia dowiedzenia się o szkodzie i osobie odpowiedzialnej za jej wyrządzenie, nie dłużej jednak niż 10 lat od wyrządzenia szkody – termin końcowy 10 letni nie dotyczy jednak szkód na osobie (przy nich nie ma żadnego terminu ostatecznego)
  • w przypadku, jeżeli szkoda wynikła z popełnionego przestępstwa to termin wynosi 20 lat od jego popełnienia,
  • jeżeli poszkodowanym jest osobą niepełnoletnią to bieg żadnych terminów nie może zakończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania przez poszkodowanego pełnoletniości.

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie!

Scroll to Top